Konsorcium projektu AUDROS testuje autonomní systém pro zneškodnění nežádoucích dronu v okolí věznic

Autonomní systém vybavený umelou inteligencí zneškodňuje nežádoucí drony v okolí věznic

Na jeho vývoji se podílí konsorcium společností: BizGarden, Fly4Future, GINA Software, Cervi Robotics, Vojenský technický ústav a Vojenský výzkumný ústav. Konsorcium firem ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky demonstrovali kombinující pokročilý pozemní lokalizační systém s létajícím robotem. Vše řídí a ovládá umělá inteligence. Zásahů člověka je potřeba minimum. Hlavní předností systému je schopnost zneškodnit blížící se létající předmět efektivně a tím nejbezpečnějším možným způsobem.

Základem systému je mobilní hangár pro drony, který vyvíjí polská firma Cervi Robotics v rámci projektu AUDROS. Projekt se realizuje za finanční podpory Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské obranné agentury (EDA). “Naše spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou probíhá od roku 2020, kdy jsme začali vyvíjet autonomní systém s drony pro detekci a eliminaci CBRNe hrozeb.” říká Jan Orava, zástupce společnosti BizGarden. “Dnes máme k dispozici hangár, který udržuje dron v nabitém stavu a v případě nutnosti umožňuje automatický start dronu v řádu jednotek sekund,“ dodává Jan Orava.

Hangár

Vlastní zásah začíná v okamžiku, kdy je dron Eagle dostatečně blízko narušiteli. Na začátku odchytu probíhá rozprostření objemné odchytové sítě. Let dronu se optimálně plánuje tak, aby optimálním způsobem zneškodnil cíl odchytem do sítě nesené v podvěsu.

Pokud Eagle nebo spolupracující pozemní lokalizační systém zaznamená další cíl, může dron i s prvním narušitelem v síti pokračovat ve stíhání. Samozřejmě, pokud jeho umělá inteligence vyhodnotí, že je to technicky (např. kvůli rozměrům nebo předpokládané hmotnosti druhého cíle) možné.

„Ve Fly4Future rozpracováváme také možnost, že by na odchytu cíle nebo skupiny cílů autonomně spolupracovalo více létajících robotů zároveň. Ty by o sobě a svých pohybech a následujících krocích věděly a zásah vůči cíli vzájemně koordinovaly. Umělá inteligence by tak mohla se skupinou dronů sehrát podobnou akci, jako když smečka vlků útočí na svou kořist,“ upřesňuje doc. Martin Saska zástupce společnosti Fly4Future.

Mezi největší výhody představovaného systému podle něj patří bezpečné zneškodnění narušitele. „Pokud je totiž narušitelský dron sestřelen, např. brokovnicí nebo elektromagnetickým dělem, může dojít ke katastrofě v případě, kdy dron nese výbušniny nebo jiné nebezpečné látky. Eagle.One s odchyceným cílem dokáže jemně přistát na bezpečném místě, jež dopředu určí třeba právě pyrotechnici,“ dodává doc. Saska.

Systém dokáže poskytovat neocenitelné služby při ochraně kritické infrastruktury. To mohou být třeba jaderné elektrárny, věznice, do nichž se pomocí dronů pašují drogy, mobilní telefony nebo zbraně. Ale dokáže se účastnit i ochrany důležitých osob, například prezidentů, celebrit a podobně.

Drony dnes představují obrovskou bezpečnostní hrozbu. S vynaložením minimálních prostředků je možné získat velice účinnou a efektivní zbraň, jež dokáže opakovaně páchat škody na životech i majetku ve výši desítek milionů dolarů. Ochrana proti nežádoucím bezpilotním létajícím prostředkům tak je a bude velice žhavým tématem.