Dne 16.6.2022 se ve Vyškově uskutečnila ukázka systému AUDROS – System & Service Demonstration of autonomous drone services in CBRNE.

Projekt probíhá za podpory Evropské kosmické agentury ESA a Evropské obranné agentury EDA a spolupracuje na něm česko-polské konsorcium firem. Českou republiku zastupují mladé technologické společnosti GINA Software s.r.o., Fly4Future s.r.o. a BizGarden s.r.o. a státní podniky Vojenský výzkumný ústav s.p. v Brně a Vojenský technický ústav, s.p. v Praze. Polským partnerem konsorcia je technologická společnost Cervi Robotics Sp.z o.o. z Rzeszowa.

Systém AUDROS se zabývá koncepcí dvou systémů, které mohou zjednodušit zásahy a zvýšit bezpečnost při rozsáhlých událostech s podezřením na potenciální CBRNe hrozby.

Systémy jsou založeny na použití dronu, jehož lety probíhají zcela autonomně. Po nastavení parametrů do jeho provozu nezasahuje obsluha. Pro demonstrační projekt byly vybrány dvě aplikace. Aplikace pro monitorování velkých zásahů, jako jsou průmyslové požáry, rozsáhlé havárie apod. A automatizovaný systém pro zachycení nepřátelských dronů nesoucích potenciálně nebezpečný CBRNe náklad, postřikové látky, radioaktivní látky nebo dokonce výbušniny.

Ukázka první aplikace byla provedena na letišti Vyškov společně s konsorciem projektu AUDROS a Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje.  Jan Orava, projektový manažer ze společnosti BizGarden, nám o této akci řekl: „Měli jsme možnost vyzkoušet monitorování požáru pomocí dronu a jeho následné vyhodnocení a odeslání všech potřebných údajů hasičům při simulovaném zásahu. Díky tomu hasiči znali rozsah a přesná místa požáru a mohli tak zvolit nejúčinnější postup hašení.“

Při cvičení byly využity softwarové technologie společnosti GINA Software, člena konsorcia AUDROS a dodavatele navigačních a koordinačních systému integrovaných záchranných složek ČR. „Díky integraci na systémy 112 a 150 je možné informace pořízené dronem v reálném čase zpřístupnit operačnímu středisku a také výjezdovým jednotkám do tabletu ve voze. Všechny články operačního řízení tak sdílí stejnou operační situaci a mohou zásah vzájemně koordinovat“, doplnil Boris Procházka, projektový manažer ze společnosti GINA Software s.r.o.